Witamy>Skorzęcin

Skorzęcin

Skorzęcin to wieś położona w gminie Witkowo, w pobliżu jeziora Niedzięgiel (Skorzęcińskiego), 7 km od Witkowa, z dworem z połowy XIX wieku, przy którym rośnie okazała lipa. 1.5 km na północ od Skorzęcina znajduje się grupa starych dębów o pomnikowych rozmiarach. Pierwsza wzmianka o tej uroczej wsi pochodzi z 1392 r.

Nieco dalej, tj. 2km, położony jest największy ośrodek wypoczynkowy w województwie wielkopolskim.

Ośrodek wypoczynkowy

Jest on położony pomiędzy dwoma przepięknymi jeziorami Niedzięgiel i Białym (9 km od Witkowa, 25 km od Gniezna). Jego powierzchnia to prawie 50 ha! Szczyci się wielkimi, piaszczystymi plażami. Niewielkie opady zapewniają wspaniały wypoczynek i dobrą pogodę latem (450-500 mm opadów rocznie).

Ośrodek ten wielokrotnie wygrywał w konkursie "Mister Camping" (sanitariaty + natryski).

W Skorzęcinie znajdują się 4 korty tenisowe, w tym 2 ziemne. W 10 wypożyczalniach sprzętu pływającego z pewnością znajdziemy coś dla sisbie. Kiedy zatęsknimi za stałym lądem, czeka na nas wypożyczalnia rowerów i rykszy. Rozrywkę zapewnią nam dodatkowo 3 salony gier. Również najmłodsi znajdą w Skorzęcinie coś dla siebie, bowiem znajduje się tu także wesołe miasteczko. Możemy być pewni, że nie umrzemy tu z głodu, ponieważ na gości czeka około 50 punktów gastronomicznych. Wieczorem możemy udać się na dyskotekę, jak i inne imprezy. Znajdziemy tutaj również niejeden sklek, pocztę, fryzjera oraz policję.

Skorzęcin oferuje wiele innych atrakcji, jednak największą z nich jest ujmująca przyroda! Długa piaszczysta plaża (około 600 metrów długości), ponadto cały ośrodek otoczony jest drzewami. Powietrze przeszywa wspaniały zapach czystego lasu. Nic dziwnego skoro z ośrodkiem w Skorzęcinie graniczy przepiękny las. Można rzec, że Skorzęcin leży pośrodku lasu, więc jest to idealne miejsce na długie spacery. Również wędkarze znajdują tu swój raj na Ziemii!

Jezioro Niedzięgiel

Powierzchnia tego jeziora zajmuje 630 ha (641 ha przy maksymalnym poziomie wody, spiętrzone przy stopniu wodnym; przy niskich stanach wody - 550 ha), co czyni je jednym z największych jezior Wielkopolski. Jezioro posiada 5 wysp, największą z nich jest "Znicz" o powierzchni 3 ha.

Największa głębokość wynosi 21,6 m, długość 6400 m, szerokość 2800 m, objętość 30090 - 36000 tys. m3 (parametry te są zależne od poziomu wody). średnia głębokość to 5,5 m, powierzchnia zlewni całkowitej zajmuje 45,7 km2. Długość linii brzegowej wynosi ponad 20 km. Wysokość tafli jeziora mieści się na 103,2 m n.p.m.

Z jeziora wypływa rzeka Noteć Zachodnia. Pobliski wał morenowy wznosi się ponad 20 m ponad taflę jeziora - 123 m n.p.m. (nieco dalej w stronę Powidza - 132 m .n.p.m.). W pobliżu jeziora Niedzięgiel są jeziora Białe i Czarne.